Kelet-Ázsiából a Kárpát-medencébe – Hungarikumokkal a világ körül 8/4
Sepsiszentgyörgyi japán néprajzkutató, József Attila népiességéből írt disszertáció, és még sok más a legújabb adásban!
A fiatal dél-koreai Lee Jun-seok pártelnököt antifeminizmussal vádolják, állítása szerint erről szó sincs, csupán a férfiak egyenjogúságáért harcol.
Dél-Koreában a 36 éves Lee Jun-seok ellenzéki politikust választották a Népi Erő Párt elnökévé, ezzel a párt eddigi legfiatalabb vezetőjének címével büszkélkedhet.
Egy áprilisi interjúban Lee elmondta, hogy pártja leginkább a fiatal férfi szavazóktól kapott hatalmas támogatást – ezt a modern feminizmus iránti haragjuknak tulajdonította, mondván: „Kérdezzék meg a 20 év körüli férfiakat, azt fogják mondani, hogy a feminizmus miatt döntöttek így”.
Lee az egyik Facebook posztjában azt írta, hogy
a Demokrata Párt azért veszítette el a választásokat, mert „a nőbarát programhoz ragaszkodott”,
és a kormánypárt „alábecsülte a 20-as és 30-as éveikben járó férfiak részvételét a szavazásban”.
Shin Jin-wook, a Chung-Ang Egyetem szociológiaprofesszora a The Korea Heraldnak fejtette ki a véleményét a fiatal elnök választási sikeréről.
„Kiszolgálta a dühös fiatal férfiak kiaknázatlan rétegét, akik úgy érezték, hogy nincs elég hangjuk a politikában,
és ezért a vezetőink helyett a feminizmust vádolták” – véli a professzor.
Több, a modern feminizmust elítélő rajongói közösség is kialakult az elmúlt időben: az egyik ilyen csoport az FM Korea fórum, amely támogatta a húsz éves olimpiai íjász, An San internetes bántalmazását. Elmondásuk szerint a bántalmazás azért volt szükségszerű, mert az íjász „feministának néz ki”.
„Lee Jun-seok az egyetlen politikus, akinek van mersze kiállni a feministák ellen, akik Koreában a hatalmi hierarchia csúcsán állnak.
Ezért kell őt támogatnunk” – írta az egyik hozzászóló a fórumon.
Egy másik ilyen csoport a New Men on Solidarity, melynek szlogenje: „a feminizmus egy elmebetegség”. A csoport elnöke júniusban azt nyilatkozta, hogy „erőt adónak” és „nagyon jelentősnek” találta Lee pártelnökké választását, mivel „megmutatta, hogy a férfiak összefoghatnak és meghallgatják őket”.
Lee tagadta, hogy lekicsinyelte volna a nőket. Egy helyi újságnak adott júniusi interjúban kifejtette, hogy ő a „radikális feministákról” beszélt, nem pedig az „átlagos nőkről”.
Elmondása szerint a nőket érintő pozitív diszkrimináció ellen lépett fel, mivel ez gyakorlatilag egy „fordított diszkrimináció” a férfiakkal szemben. A pártelnök szerint a nők ma már nem szembesülnek megkülönböztetéssel és nem fosztják meg őket a lehetőségeiktől, ezért
A Koreai Egyetem politikai szociológia professzora, Kim Yun-tae szerint a pártelnök szándéktól függetlenül „elferdített igazságot és hamis áldozati érzést” nyújtott a fiatal férfiak számára.
A The Korea Herald szerint az adatok ellentmondanak a pártelnök álláspontjának, igenis van egyenlőtlenség a nemek között: a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet 2020-ban arról számolt be, hogy az általa vizsgált tagországok közül
a Világgazdasági Fórum a nemek közötti bérszakadékot vizsgálva 156 ország közül Koreát a 102. helyre sorolta.
„Amennyiben Lee nem vesz tudomást a koreai társadalomban tapasztalható rendszerszintű szexizmusról, vagy elnézi azt, az már önmagában is kiváltság” – jelentette ki a professzor.
Bár Lee megközelítése sikerrel járt, sokak szerint nem tart majd sokáig.
„Ez egy gyűlöletvezérelt populizmus, amely szítja a kisebbségekkel szembeni ellenségeskedést”
– jelentette ki Shin Kyung-ah, a Hallym Egyetem női tanulmányokra szakosodott szociológiaprofesszora.
Rhee Jong-hoon politikai kommentátor szerint „Lee szeret úgy tenni, mintha a fiatalabb generációk hangja lenne a politikában. A kezdeti népszerűségének egy részét annak köszönhette, hogy sokan azt remélték, fiatal kora miatt más lesz, mint a már befutott politikusok”.
Rhee szerint a pártelnöknek – amennyiben valóban törődik a fiatal koreaiakkal – olyan problémákkal kellene foglalkoznia, mint a munkanélküliség, a lakhatás és az öngyilkosság.
„Ez nem tarthat sokáig” – jelentette ki Rhee, majd hozzátette: „Vezetőként arra kellene törekednie, hogy meggyógyítsa az országot és összehozza az embereket, ahelyett, hogy a megosztottságot súlyosbítaná”.